Sziasztok!
Itt is lennék a Windows Suli 3. részével. Aki nem olvasta el ennek a sorozatnak az eddigi részeit az nyugodtan tegye meg a következő linkeken:
Windows Suli 1. rész (Alapok): https://techszaki.blog.hu/2020/01/04/windows_suli_1_resz_alapok
Windows Suli 2. rész: https://techszaki.blog.hu/2020/01/09/windows_suli_2_resz
Mielőtt bele kezdenék a sorozat mai részébe fontosnak tartom megemlíteni, hogy az eddig részekre azért volt szükség, hogy pontosan tudják azok, akik nincsenek tiszában azzal, hogy hogyan is jutottunk el a Windows 10-hez Ők is tisztában lehessenek vele. Ezt a sorozatot is azoknak szánom, akik nem annyira jártasak az informatikában azon belül is az Operációs rendszerekben.
Most pedig akkor nézzük a mai rész témáját, amely azt fogja boncolgatni, hogy pontosan mit is jelent az, hogy egy Operációs rendszer „egykulcsos”, vagy „több kulcsos”.
Amikor a számítógép mint olyan népszerű lett, akkor kézről-kézre lehetett floppykkal játékokhoz, programokhoz és rendszerekhez is hozzájutni. (Ez leginkább a Windows 95-98 korában volt jellemző). Aztán, ahogy bejött a Windows XP rendszere a fejlesztők ennek gátat szabtak, azzal, hogy elmondták a felhasználóknak, hogy a kiadott rendszereket nem lehet több gépre telepíteni. Ez azt jelentette, hogy egy családban 1 db olyan rendszer lehetett (hivatalosan), amin Windows XP volt.
Mi történt azokkal akik mégis több gépre telepítették az egy kulcsos rendszert:
Tulajdonképpen semmi, mert nagyon sok ember úgy használta a rendszert, hogy nem kapcsolta be a számítógépén a frissítési lehetőségeket, így nem kapott frissítést a rendszer, ami azt eredményezte sok esetben, hogy működött a rendszer ameddig működött, mivel nem kapott frissítéseket ezért bizonytalan volt az ideje, hogy meddig, és hogyan fog működni az adott számítógép. Természetesen, ha valaki bekapcsolta volna ebben az időben a frissítést igencsak megütötte volna a bokáját, hiszen a számítógép adatokat küld a fejlesztőknek, hogy ki szeretné letölteni a frissítést, és honnan, és milyen időpontban. Ennek okán a Microsoft pontosan tudta, hogy kik azok az emberek akik az úgynevezett: „kalóz rendszereket” használják. A Windows 10 esetében már komolyabban odafigyeltek erre, ezért kiadtak úgy nevezett „egykulcsos” rendszereket, ami azt jelenti, hogy a rendszert egy gépre lehet csak telepíteni. Aki mégis megpróbálja több számítógépre is feltenni a rendszert, az számítson arra, hogy szoftverhamisítást követ el, amelyet a törvény börtönbüntetéssel jutalmaz.. már ha ezt jutalmazásnak lehet nevezni. Ezért van az is hogy amikor a rendszereket vásároljuk akkor a rendszereket a nevünkre állítják ki, ahol meg kell adni a vásárló nevét, és címét is.
Honnan tudom, hogy a vásárolni kívánt rendszer egykulcsos, vagy többkulcsos?
Válasz: A válasz erre nagyon egyszerű, még pedig az, hogy ha személyesen megyünk be egy szaküzletbe, akkor meg kell kérdezni, hogy az általunk választott rendszer egy, vagy többkulcsos-e. Ha pedig interneten vásárolunk azt általában feltünteti a webáruház, ahogy a képen is láthatjátok: Megjegyzés: Tehát, ahogy a képen látszik fel van tüntetve, hogy a rendszer 1 felhasználós-e. Előfordulhat, hogy még sincs feltüntetve a rendszernél a webáruházban, hogy az adott rendszer hány felhasználós, ezért vásárlás előtt inkább írjunk egy e-mailt, és kérdezzünk rá azokra a részletekre, amelyekre nem kaptunk választ.
Jöjjön egy példa, arra vonatkozóan, hogy ha egy 1 felhasználós rendszert vásárolunk.
A példa: Megvesszük a Windows 10-et, amely, 1 felhasználós. Ezt a rendszert több számítógépre már nem telepíthetjük fel, mert ha ezt mégis megtesszük akkor jogtalan terjesztésbe kezdünk, amelyet a törvény szintén büntet. Ezért azt javaslom, hogy a szankciókat el tudjuk kerülni azt javaslom, hogy abban a családban, ahol több számítógépre szeretnék telepíteni a rendszert, vásároljunk több felhasználós, vagy több kulcsos operációs rendszert, így mivel azt engedélyezték, hogy több gépen is rajta lehet, ezért azt nem bünteti a törvény.
Összegezve a mai részt:
- Megtudhatod, hogy pontosan mit is jelent, hogy egy operációs rendszer egy vagy több kulcsos
- Írjunk e-mailt és kérdezzük meg a boltot, ha nem vagyunk biztosak abban, hogy amit vásárolni szeretnénk 1 vagy több felhasználós rendszer.
- Vásárlás előtt nagyon legyünk körültekintőek, kérdezni érdeklődni mindenhol lehet. Ha bizonytalan vagy, akkor engem is felkereshetsz itt: https://www.facebook.com/techszaki.blog.hu
vagy itt tálható e-mail címen is:
https://techszaki.blog.hu/2019/10/26/elerhetosegem_744
- Ne használjunk illegális Windows 10-et. (Azokat a rendszereket, amelyet licenszkód nélkül adnak, jó eséllyel illegális, ami nem szerencsés a fentebb említett okok miatt).
Ha pedig nem szeretnél lemaradni a Windows Suli 4. részéről, vagy további érdekes informatikai bejegyzésekre vagy kíváncsi, akkor mindenképpen nyomj egy like-ot a Facebook oldalamra itt: https://www.facebook.com/techszaki.blog.hu
https://techszaki.blog.hu/api/trackback/id/tr4115408756